Akburak Mobilya

Ahşap Masa

Ahşap Masa

Her ağaç, kütük ahşap masa yapımına uygun değildir. Ömrünü tamamlamış artık büyümeyen, ahşap yapımına uygun ağaçlar seçilir. Görsel ve fiziksel özelliklere göre çeşitlilik gösteren pek çok ağaç türü vardır. Ahşap masa yapımı için genelde ceviz,dişbudak, kayın ve gürgen gibi yerli ağaç türleri kullanılabildiği gibi iroko, teak gibi ithal ağaçlar da kullanılabilir.

Genel olarak tek parçadan üretilen ahşap masa tablasının büyüklüğü ağacın kalınlığıyla belirlenmektedir. Bu yüzden ahşap masa yapımında kullanılacak ağaç türleri kendi aralarında farklılık gösterse de çoğu dayanıklı ve kalın ağaçlardan seçilir. Öncelikle hangi tür ağaçtan istediğimize karar vermeliyiz. Ağacın türü, renk tonu, sağlamlık, cila ve bakım masrafı isteyip istememesi gibi kriterler ahşap masa yapımındaki seçimimizi etkiler.

Seçtiğimiz ağacı kesme işleminden sonra kurutma işlemine geçeriz. Kendiliğinden hava yoluyla kurumasını beklemek hem uzun sürer hem de yeterli nem oranına düşemeyeceği için ahşap masa yapımında kullanılamaz. Bu yüzden ağacı fırınlayarak istediğimiz kıvama getiririz. Fırın işlemi kolay gözükse de ustalık isteyen bir aşamadır. Gerekenden kısa zamanda çıkarılması ağacın nemli kalmasına neden olurken, çok fazla fırınlanması çatlaklara sebep olacaktır ve bu işlem uzun sürdükçe çatlaklar iyice açılacaktır.

Kütük ahşap masada çatlaklar görmek onun doğal görünümüne katkı sağlasa da fazlası işlevselliğine zarar verebilir. Kuruyan ağacımızı istediğimiz bir kalınlıkta olacak şekilde işlemden geçirerek düzleriz. Kesme, doğrama işlemleri her ne kadar makineler yardımı ile olsa da bu evre yine büyük bir ustalık ve el işçiliği istemektedir.

Ahşap masa kullanımına uygun olanı istenen standartlara getirdikten sonra zımparalayarak üstünde pürüzsüz bir yüzey elde ederiz. Daha sonra bazı koruyucu tabakalar sürülür ve cilalanır. İsteğe göre boyanır ve vernik işleminden geçirilir. Artık geriye ahşap masanın ayak bağlantılarını seçmek ve montelemek kalır. Tüm işlemler bitince kütük ahşap masa kullanıma hazırdır.

Evimizde, büromuzda doğallık istiyorsak, evde yemek masası veya sehpa olarak, büromuzda çalışma masası olarak kullanabiliriz. Farklı desenleri ve renk tonları olan istediğimiz ağaç türünü tercih etmek bütünüyle bizim elimizde. Yaşam alanlarımıza doğallık ve görsellik katmak istiyorsak deneyimli ve usta ellerden geçen ahşap masalar tam da aradığımız mobilyalardır.